NRD Начало
Понеделник, 25 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Биография: Ставри Калинов
4575
Калейдоскоп

Биография: Ставри Калинов

Постигнах всичко, което пожелах! Трябва ни паметник на смирението. Тъжно е, че човек бяга от човека. Това казва пред в. „Стандарт“ през 2004 г

| 15 Ноември 2024, 09:10 ч.
Биография: Ставри Калинов
Биография: Ставри Калинов
Снимка © Ники Матанов

Постигнах всичко, което пожелах! Трябва ни паметник на смирението. Тъжно е, че човек бяга от човека. Това казва пред в. „Стандарт“ през 2004 г. скулпторът и художник Ставри Калинов, от чието рождение днес се навършват 80 години. 

Новооткритата изложба  във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя  100 обекта на 100 дизайнери от една държава, създадени за 25 години, групирани в 25 категории.  

Изложбата прави пъстър преглед на разнообразието и иновативната сила на австрийския продуктов дизайн през новото хилядолетие въз основа на 100 дизайнерски обекта.

По четири обекта във всяка от 25-те тематични категории - от A  до Z  - отразяват разнообразието от предмети, които са проектирани и произведени в Австрия от 2000 година до днес. Това са особено забележителни австрийски продуктови дизайни. AUT (абревиатурата за Австрия) NOW дава възможност за функционален, концептуален и поетичен поглед на качествата на съвременния дизайн.

Дефинираните 25 категории позволяват задълбочен подхо

С концерт на Симфоничния оркестър на Българското национално радио с диригент Георги Димитров завърши тазгодишното издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.

Солист бе артистичният директор на форума Марио Хосен, който изпълни Концерт за цигулка и оркестър оп.1 от Юлиус Конюс. Музикантите предложиха в програмата си и Адажио из балета „Спартак“ от Арам Хачатурян и Деветата симфония на Дмитрий Шостакович. 

Юлиус Конюс създава своя Концерт за цигулка и оркестър през 1896 г. с посвещение на преподавателя в Московската консерватория Ян Хримали. Често произведението е било изпълнявано от Фриц Крайслер и Яша Хайфец, който прави първия му запис през 1952 г. Марио Хосен сподели, че не е свирил виртуозния концерт от младежките си години и с радост е посрещнал идеята на диригента Георги Димитров да се върне към него. 

Ци

В градската среда в България рядко има пластики, които да я оживят по хубав естетически начин. Много често частни поръчители директно възлагат на дадени хора и резултатите, които виждаме, не са задоволителни. Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората.

Липсва смелост за нещо по-авангардно. Липсва този образователен характер на изкуството, който е много важен, за да ни показва нови пътища, да ни пробужда, да ни кара да мислим и да виждаме възможности в света около нас.

Това каза в интервю артистът Мартиан Табаков, който представи във Варна своите музикални скулптури, за които получи специална награда от Съюза на българските художници.

Те бяха подредени в културния център „РеБонкърс“, където според автора има чудесна акустика за композициите, които импровизира върху сп

Изложба с над 50 произведения на художника Наум Хаджимладенов ще бъде показана в София по повод 130-годишнината от рождението му.

Експозицията ще бъде открита на 22 август в столичната галерия Artmark и може да бъде разгледана до 20 септември, съобщават домакините на събитието. 

Идеята е да се направи обзор на творчеството на Наум Хаджимладенов, като в изложбата са включени картини от 1914 г до края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век, казаха от екипа на галерията.

През юни произведения на Наум Хаджимладенов бяха изложени в Художествената галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков, но столичната експозиция няма да повтори дословно предишната изложба. „Има и добавени произведения“, отбелязват от екипа.

По думите им експозицията включва разнообразие от произведения, обхващащи различни периоди о

Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след като беше купен за 6,2 милиона долара, съобщиха световните агенции.

Новият собственик на творбата, озаглавена "Комик", е американският предприемач от китайски произход Джъстин Сун - основател на платформата за криптовалути Трон (Tron).

В изявление за "Сотбис" Сун каза: "Това не е просто изкуство. То представлява културен феномен, който създава мостове между световете на изкуството, меметата и криптовалутната общност".

Тридесетгодишният Джъстин Сун обеща да изяде банана в уникално художествено преживяване и да почете мястото му както в историята на изкуството, така и в популярната култура. 

През 2021 г. името на предприемача нашумя, след като придоби скулптурата "Носът" на А

ОТ ШАМПИОН ПО КАНУ ДО ИЗОБРАЗИТЕЛНОТО ИЗКУСТВО

Ставри Никифоров Калинов е роден на 15 ноември 1944 г. във Видин, където завършва и средното си образование. Известно време тренира колоездене и вдигане на тежести, а по-късно и гребане. Най-големият му спортен успех е шампионска титла за юноши на 10 км кану.

От 1966 до 1968 г. три пъти безуспешно кандидатства „Скулптура“ във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия). Приет е при четвъртия опит през 1969 г. в катедра „Дърворезба“, която завършва през 1977 г. при проф. Асен Василев.

ИЗЛОЖБИТЕ

Ставри Калинов работи във всички стилове и жанрове на изобразителното, приложното и скулптурното изкуство.  От 1973 г. участва редовно в скулптурни изложби. През 1980 г. участва и в експозицията „Хуморът и сатирата в изкуството“ в София, в галерията на ул. „Шипка“ 6, със станалата по-късно известна скулптура Чарли Чаплин.

С представление „Кральо Портальо“ канят малчуганите на сцената на троянското бар-вариете „Нюанси“  на 13 октомври, съобщи Теодора Вачкова от екипа на театрална школа „Нюанси“.

Интерактивното представление е кръстено на едноименната народна игра „Кральо Портальо“ и е подходящо за деца над 5 години. „Важно е да се отбележи, че децата тук не са само пасивни зрители, но и активни участници“, посочи тя.

Чрез участието си в представлението малките зрители могат да научат различни фолклорни митове, песни, игри, гатанки и обичаи и да се потопят в света на народното творчество с гласа на Нина Николина и актьорите Димитра Попова и Георги-Маноел Димитров.

Постановката на спектакъла е дело на Любомира Костова и Гьорги Георгиев – Антика, асистент-режисьор е Симона Атанасова, а сценограф – Наталия Д

Фотографът Мирослав Григоров представя поредната си изложба в Плевен. Тя е подредена в Арт Център 3 - Творителница О`Писменехъ. Официалното откриване ще бъде утре вечер.

„Изложбата се казва „1/125“. Фотографите от по-старото поколение знаят какво значи това. 1/125 беше универсалната скорост, на която снимахме. Само сменяхме блендите и се учихме да снимаме“, каза Григоров.

Фотоизложбата е в два раздела.

Основният акцент е от войната в Босна, където Григоров участва като военнослужещ. Тези фотоси вече са показвани на плевенската публика през 2000 г. на биенале „Фодар“.

„За съжаление много от снимките отразяват тъжни моменти, заради което предварително се извинявам на част от гостите, които ще разгледат изложбата“, допълни Григоров.

„Показвам моя път, като започнем от войната в Босна. Има снимки

„Обществен фонд – Лом“ връчи в крайдунавския град тазгодишните награди за култура и изкуство на името на д-р Хернани Цибрански, съобщиха от Община Лом.

Наградата за изобразително изкуство е присъдена на Красимир Кръстев-Ломски. Той е утвърден скулптор, ученик на Георги Чапкънов-Чапа и местните творци Кирил Апостолов и Иван Манойлов.

Кръстев е автор на барелефа на свети Иван Рилски, поставен на входа на Рилския манастир, на паметниците на рок легендите Рони Джеймс Дио и Георги Минчев, изработил е и барелеф на основоположника на българската етнография Димитър Маринов, който е поставен на сградата на Районния съд в Лом.

В раздел „музикално-драматично изкуство“ с годишната награда на фонда е отличена  Сияна Йорданова – преподавател по музика в Основно училище „Константин Фотинов“ - Лом, ръководител на вокална гру

Безплатен за публиката концерт по повод празника на курорта, минералната вода и Балкана изнесе късно тази вечер във Вършец Веселин Маринов.

Около 2000 души, събрали се в центъра на курортния град, чуха известните хитове на певеца „За теб България“, „Горчиво вино“, „Рожден ден“, „Да се събудиш до мен“, „Няма да ти дам да остарееш“, „Идвай мое лято“, „Ти си любовта“, „Легенда за любовта“, „Лятна жълта рокля“, „Още е един хубав ден“  и т.н.

Концертът е част от проявите за празника на курорта, минералната вода и Балкана, който се отбелязва през юли и август с музикални, културни и спортни изяви. От община Вършец казаха , че целта на наситения с много прояви календар през летните месеци е да се разнообрази лятото на местните хора и да с

„Шогун“ e фаворит за „Еми“ при драматичните сериали, а „Мечката“ отново ще се бори за приза при комедиите, след като вече го спечели веднъж.

Това съобщи Ройтерс в обзор на претендентите преди връчването на телевизионните награди в неделя в Лос Анджелис.

Големият въпрос е кой сериал ще наследи трикратния победител „Наследници“ като най-добра телевизионна драма. „Шогун“ е очакван избор, след като историята, чието действие се развива във феодална Япония, вече събра рекорден брой награди „Еми“ за един сезон на телевизионен сериал. „Шогун“ грабна 14 трофея на съпътстващите награди „Еми“ (Creative Arts Emmy), връчвани за технически постижения и на гостуващи актьори.

В надпреварата при комедиите изпълнената с напрежение история за чикагския ресторант „Мечката“ е

Същата година, в столицата, Ставри Калинов представя първата си самостоятелна изложба с малка сребърна пластика, т.нар. „Сребърна изложба“. В експозицията показва 70 произведения, обединени в сериите – „Карнавалът свърши“, „Баланс“, „Протест“, „Опит за програмиране“, „Никога вече“, „Време“, „1300 години България“, „Зов“, „Карусел“, „Олимпиецът“. Само след няколко месеца изложбата гостува в Торино, Италия.

За Ставри Калинов пътят в изкуството вече е открит. Следват изложби във Видин, Габрово, Варна, Несебър, Пловдив, както и в чужбина. През 1984 г. открива експозиция в Австрия, през 1985 г. – в Сидни и Мелбърн в Австралия, през 1986 г. – във  Франкфурт на Майн и Дюселдорф в Германия, през 1986 г. – в Испания, и в Лондон, Великобритания, през 1988 г. – в Монтрьо, Швейцария. През 1992 г. Ставри Калинов пътува до САЩ. През 1994 г. открива изложба в Париж. През 1995 г. гостува със скулптура и живопис в Лос Анджелис, а по-късно същата година и в Лозана, Швейцария.

Наема собствено ателие в хотел „Замъка Хранков“ край София, специално посетено през 1996 г. от ексводещия стилист на модна къща „Гре“ Лойд-Дейвид Клайн. През 2006 г. артистът прави своя изложба в Брюксел, посветена на влизането на България в Европейския съюз (ЕС). През 2007 г. Ставри Калинов излага свои живописни творби в Българския културен център в Берлин.

НАЙ-НЕТАЛАНТЛИВИЯТ

За формулата на този успех артистът споделя в интервю през 2009 г. за "Банкер".

„Успях да продавам нещата си преди 1989 г. зад граница с много, много лишения и труд. Дори и без талант – аз бях най-неталантливият. Но имам много идеи и работя много. Когато бях млад, знаех, но не можех. Когато започнах да търся защо, зная кой съм, а не мога, увлякох се и започнах да мога. Разбрах, че нищо не зная, и на всеки човек му трябва занаят. Започнах да се опитвам и успях“, разказва Калинов.

АВТОР НА ПОРТРЕТИ НА ВЕИ ЛИЧНОСТИ И ТВОРЦИ

Той е автор на оригинални портрети на Васил Левски, Жул Паскин, Джон Атанасов, Борис Христов, Николай Гяуров и други световноизвестни и национално признати велики личности и творци. Създава и множество икони с образите на Мария Магдалена, Иисус Христос, светци, религиозни ритуали и символи.

Калинов изработва множество статуетки за фестивали и конкурси, сред които за „Златна Месемврия“ и за литературната награда „Балканика 2006“. Негова е скулптурата „Истината за перото“ в градинката в София (2006).

При посещение на гроба на Св. Кирил Философ във Ватикана тогавашният вицепрезидент на България Тодор Кавалджиев дарява папа Йоан-Павел II със статуетка на ктиторите на Боянската църква, изработена от Ставри Калинов.  През 2006 г. на входа на стария Несебър е издигната 10-метрова „Статуята на рибаря“, превърнала се в символ на града.

Произведения на Ставри Калинов има в много обществени и частни колекции. Негови творби са притежание на редица български и световни известни личности, сред които Пиер Карден, Пако Рабан, Симеон Сакскобургготски, Лили Иванова, Бил Клинтън и много други. Ставри Калинов е съучредител е на фондацията „Жул Паскин“.

През 1995 г. Ставри Калинов получава отличието „Кристална лира“ на галерия „Макта“ за най-добра изложба. През 1998 г. Любомир Стойков издава книгата „Калинография. Разговори със Ставри Калинов“.  На 30 декември 2004 г. художникът става 54-ият почетен гражданин на Видин за приноса му в издигане името на родния му град Видин и по случай неговата 60-а годишнина.  На 17 юни 2006 г. Ставри Калинов е удостоен с наградата „Златен век“ – звезда на Министерството на културата за принос в развитието и популяризирането на българската култура.

Ставри Калинов умира на 13 септември 2023 г. в София. Неговата памет, по повод 80-годишнината от рождението му, ще бъде почетена на 28 ноември в Art club Diplomat в София.

/ВСР

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мохамад Расулоф ще представи Германия на "Оскарите"
След бягството си от Иран режисьорът Мохамад Расулоф ще представя Германия на наградите "Оскар", съобщи АФП.  Трилърът "Семената на дивата смокиня", който е заснет тайно в Ир ...
Продължава програмата на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
С изпълнения на участниците от трета и четвърта група продължава днес програмата на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ в концертнат ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Ямболската фотографска общност връчи днес наградите на победителите в първия „Младежки Фотомаратон 777”. Общо 19 деца и младежи от града се включиха в предизвикателств ...
Мохамад Расулоф ще представи Германия на "Оскарите"
След бягството си от Иран режисьорът Мохамад Расулоф ще представя Германия на наградите "Оскар", съобщи АФП.  Трилърът "Семената на дивата смокиня", който е заснет тайно в Ир ...
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Миграцията, войната и екологията бяха основните акценти в проектите, представени на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата. Престижният форум се проведе от 20 април ...
Алекс Белини: Приключенците са тези, които пренасят познанията си за света
Изследователите, приключенците са тези, които, опознавайки и разбирайки света, го пренасят към другите хора, карат ги да разберат и да се замислят върху климатичните промени и съср ...
Продължава програмата на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
С изпълнения на участниците от трета и четвърта група продължава днес програмата на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ в концертнат ...
Тикер в 10:00 ч.
Ямболската фотографска общност връчи днес наградите на победителите в първия &bd ...
Начало Калейдоскоп
4575
Калейдоскоп

Биография: Ставри Калинов

Постигнах всичко, което пожелах! Трябва ни паметник на смирението.Тъжно е, че човек бяга от човека.

| 15 Ноември 2024, 09:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Ставри Калинов
Биография: Ставри Калинов
Снимка © Ники Матанов

Постигнах всичко, което пожелах! Трябва ни паметник на смирението. Тъжно е, че човек бяга от човека. Това казва пред в. „Стандарт“ през 2004 г. скулпторът и художник Ставри Калинов, от чието рождение днес се навършват 80 години. 

ОТ ШАМПИОН ПО КАНУ ДО ИЗОБРАЗИТЕЛНОТО ИЗКУСТВО

Новооткритата изложба  във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя  100 обекта на 100 дизайнери от една държава, създадени за 25 години, групирани в 25 категории.  

Изложбата прави пъстър преглед на разнообразието и иновативната сила на австрийския продуктов дизайн през новото хилядолетие въз основа на 100 дизайнерски обекта.

По четири обекта във всяка от 25-те тематични категории - от A  до Z  - отразяват разнообразието от предмети, които са проектирани и произведени в Австрия от 2000 година до днес. Това са особено забележителни австрийски продуктови дизайни. AUT (абревиатурата за Австрия) NOW дава възможност за функционален, концептуален и поетичен поглед на качествата на съвременния дизайн.

Дефинираните 25 категории позволяват задълбочен подхо

С концерт на Симфоничния оркестър на Българското национално радио с диригент Георги Димитров завърши тазгодишното издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“.

Солист бе артистичният директор на форума Марио Хосен, който изпълни Концерт за цигулка и оркестър оп.1 от Юлиус Конюс. Музикантите предложиха в програмата си и Адажио из балета „Спартак“ от Арам Хачатурян и Деветата симфония на Дмитрий Шостакович. 

Юлиус Конюс създава своя Концерт за цигулка и оркестър през 1896 г. с посвещение на преподавателя в Московската консерватория Ян Хримали. Често произведението е било изпълнявано от Фриц Крайслер и Яша Хайфец, който прави първия му запис през 1952 г. Марио Хосен сподели, че не е свирил виртуозния концерт от младежките си години и с радост е посрещнал идеята на диригента Георги Димитров да се върне към него. 

Ци

В градската среда в България рядко има пластики, които да я оживят по хубав естетически начин. Много често частни поръчители директно възлагат на дадени хора и резултатите, които виждаме, не са задоволителни. Поставят се неща, които нямат характер и сякаш само запълват дадено пространство с цел да са приятни и да се харесат на хората.

Липсва смелост за нещо по-авангардно. Липсва този образователен характер на изкуството, който е много важен, за да ни показва нови пътища, да ни пробужда, да ни кара да мислим и да виждаме възможности в света около нас.

Това каза в интервю артистът Мартиан Табаков, който представи във Варна своите музикални скулптури, за които получи специална награда от Съюза на българските художници.

Те бяха подредени в културния център „РеБонкърс“, където според автора има чудесна акустика за композициите, които импровизира върху сп

Изложба с над 50 произведения на художника Наум Хаджимладенов ще бъде показана в София по повод 130-годишнината от рождението му.

Експозицията ще бъде открита на 22 август в столичната галерия Artmark и може да бъде разгледана до 20 септември, съобщават домакините на събитието. 

Идеята е да се направи обзор на творчеството на Наум Хаджимладенов, като в изложбата са включени картини от 1914 г до края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век, казаха от екипа на галерията.

През юни произведения на Наум Хаджимладенов бяха изложени в Художествената галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков, но столичната експозиция няма да повтори дословно предишната изложба. „Има и добавени произведения“, отбелязват от екипа.

По думите им експозицията включва разнообразие от произведения, обхващащи различни периоди о

Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след като беше купен за 6,2 милиона долара, съобщиха световните агенции.

Новият собственик на творбата, озаглавена "Комик", е американският предприемач от китайски произход Джъстин Сун - основател на платформата за криптовалути Трон (Tron).

В изявление за "Сотбис" Сун каза: "Това не е просто изкуство. То представлява културен феномен, който създава мостове между световете на изкуството, меметата и криптовалутната общност".

Тридесетгодишният Джъстин Сун обеща да изяде банана в уникално художествено преживяване и да почете мястото му както в историята на изкуството, така и в популярната култура. 

През 2021 г. името на предприемача нашумя, след като придоби скулптурата "Носът" на А

Ставри Никифоров Калинов е роден на 15 ноември 1944 г. във Видин, където завършва и средното си образование. Известно време тренира колоездене и вдигане на тежести, а по-късно и гребане. Най-големият му спортен успех е шампионска титла за юноши на 10 км кану.

От 1966 до 1968 г. три пъти безуспешно кандидатства „Скулптура“ във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия). Приет е при четвъртия опит през 1969 г. в катедра „Дърворезба“, която завършва през 1977 г. при проф. Асен Василев.

С представление „Кральо Портальо“ канят малчуганите на сцената на троянското бар-вариете „Нюанси“  на 13 октомври, съобщи Теодора Вачкова от екипа на театрална школа „Нюанси“.

Интерактивното представление е кръстено на едноименната народна игра „Кральо Портальо“ и е подходящо за деца над 5 години. „Важно е да се отбележи, че децата тук не са само пасивни зрители, но и активни участници“, посочи тя.

Чрез участието си в представлението малките зрители могат да научат различни фолклорни митове, песни, игри, гатанки и обичаи и да се потопят в света на народното творчество с гласа на Нина Николина и актьорите Димитра Попова и Георги-Маноел Димитров.

Постановката на спектакъла е дело на Любомира Костова и Гьорги Георгиев – Антика, асистент-режисьор е Симона Атанасова, а сценограф – Наталия Д

Фотографът Мирослав Григоров представя поредната си изложба в Плевен. Тя е подредена в Арт Център 3 - Творителница О`Писменехъ. Официалното откриване ще бъде утре вечер.

„Изложбата се казва „1/125“. Фотографите от по-старото поколение знаят какво значи това. 1/125 беше универсалната скорост, на която снимахме. Само сменяхме блендите и се учихме да снимаме“, каза Григоров.

Фотоизложбата е в два раздела.

Основният акцент е от войната в Босна, където Григоров участва като военнослужещ. Тези фотоси вече са показвани на плевенската публика през 2000 г. на биенале „Фодар“.

„За съжаление много от снимките отразяват тъжни моменти, заради което предварително се извинявам на част от гостите, които ще разгледат изложбата“, допълни Григоров.

„Показвам моя път, като започнем от войната в Босна. Има снимки

„Обществен фонд – Лом“ връчи в крайдунавския град тазгодишните награди за култура и изкуство на името на д-р Хернани Цибрански, съобщиха от Община Лом.

Наградата за изобразително изкуство е присъдена на Красимир Кръстев-Ломски. Той е утвърден скулптор, ученик на Георги Чапкънов-Чапа и местните творци Кирил Апостолов и Иван Манойлов.

Кръстев е автор на барелефа на свети Иван Рилски, поставен на входа на Рилския манастир, на паметниците на рок легендите Рони Джеймс Дио и Георги Минчев, изработил е и барелеф на основоположника на българската етнография Димитър Маринов, който е поставен на сградата на Районния съд в Лом.

В раздел „музикално-драматично изкуство“ с годишната награда на фонда е отличена  Сияна Йорданова – преподавател по музика в Основно училище „Константин Фотинов“ - Лом, ръководител на вокална гру

Безплатен за публиката концерт по повод празника на курорта, минералната вода и Балкана изнесе късно тази вечер във Вършец Веселин Маринов.

Около 2000 души, събрали се в центъра на курортния град, чуха известните хитове на певеца „За теб България“, „Горчиво вино“, „Рожден ден“, „Да се събудиш до мен“, „Няма да ти дам да остарееш“, „Идвай мое лято“, „Ти си любовта“, „Легенда за любовта“, „Лятна жълта рокля“, „Още е един хубав ден“  и т.н.

Концертът е част от проявите за празника на курорта, минералната вода и Балкана, който се отбелязва през юли и август с музикални, културни и спортни изяви. От община Вършец казаха , че целта на наситения с много прояви календар през летните месеци е да се разнообрази лятото на местните хора и да с

„Шогун“ e фаворит за „Еми“ при драматичните сериали, а „Мечката“ отново ще се бори за приза при комедиите, след като вече го спечели веднъж.

Това съобщи Ройтерс в обзор на претендентите преди връчването на телевизионните награди в неделя в Лос Анджелис.

Големият въпрос е кой сериал ще наследи трикратния победител „Наследници“ като най-добра телевизионна драма. „Шогун“ е очакван избор, след като историята, чието действие се развива във феодална Япония, вече събра рекорден брой награди „Еми“ за един сезон на телевизионен сериал. „Шогун“ грабна 14 трофея на съпътстващите награди „Еми“ (Creative Arts Emmy), връчвани за технически постижения и на гостуващи актьори.

В надпреварата при комедиите изпълнената с напрежение история за чикагския ресторант „Мечката“ е

ИЗЛОЖБИТЕ

Ставри Калинов работи във всички стилове и жанрове на изобразителното, приложното и скулптурното изкуство.  От 1973 г. участва редовно в скулптурни изложби. През 1980 г. участва и в експозицията „Хуморът и сатирата в изкуството“ в София, в галерията на ул. „Шипка“ 6, със станалата по-късно известна скулптура Чарли Чаплин.

Същата година, в столицата, Ставри Калинов представя първата си самостоятелна изложба с малка сребърна пластика, т.нар. „Сребърна изложба“. В експозицията показва 70 произведения, обединени в сериите – „Карнавалът свърши“, „Баланс“, „Протест“, „Опит за програмиране“, „Никога вече“, „Време“, „1300 години България“, „Зов“, „Карусел“, „Олимпиецът“. Само след няколко месеца изложбата гостува в Торино, Италия.

За Ставри Калинов пътят в изкуството вече е открит. Следват изложби във Видин, Габрово, Варна, Несебър, Пловдив, както и в чужбина. През 1984 г. открива експозиция в Австрия, през 1985 г. – в Сидни и Мелбърн в Австралия, през 1986 г. – във  Франкфурт на Майн и Дюселдорф в Германия, през 1986 г. – в Испания, и в Лондон, Великобритания, през 1988 г. – в Монтрьо, Швейцария. През 1992 г. Ставри Калинов пътува до САЩ. През 1994 г. открива изложба в Париж. През 1995 г. гостува със скулптура и живопис в Лос Анджелис, а по-късно същата година и в Лозана, Швейцария.

Наема собствено ателие в хотел „Замъка Хранков“ край София, специално посетено през 1996 г. от ексводещия стилист на модна къща „Гре“ Лойд-Дейвид Клайн. През 2006 г. артистът прави своя изложба в Брюксел, посветена на влизането на България в Европейския съюз (ЕС). През 2007 г. Ставри Калинов излага свои живописни творби в Българския културен център в Берлин.

НАЙ-НЕТАЛАНТЛИВИЯТ

За формулата на този успех артистът споделя в интервю през 2009 г. за "Банкер".

„Успях да продавам нещата си преди 1989 г. зад граница с много, много лишения и труд. Дори и без талант – аз бях най-неталантливият. Но имам много идеи и работя много. Когато бях млад, знаех, но не можех. Когато започнах да търся защо, зная кой съм, а не мога, увлякох се и започнах да мога. Разбрах, че нищо не зная, и на всеки човек му трябва занаят. Започнах да се опитвам и успях“, разказва Калинов.

АВТОР НА ПОРТРЕТИ НА ВЕИ ЛИЧНОСТИ И ТВОРЦИ

Той е автор на оригинални портрети на Васил Левски, Жул Паскин, Джон Атанасов, Борис Христов, Николай Гяуров и други световноизвестни и национално признати велики личности и творци. Създава и множество икони с образите на Мария Магдалена, Иисус Христос, светци, религиозни ритуали и символи.

Калинов изработва множество статуетки за фестивали и конкурси, сред които за „Златна Месемврия“ и за литературната награда „Балканика 2006“. Негова е скулптурата „Истината за перото“ в градинката в София (2006).

При посещение на гроба на Св. Кирил Философ във Ватикана тогавашният вицепрезидент на България Тодор Кавалджиев дарява папа Йоан-Павел II със статуетка на ктиторите на Боянската църква, изработена от Ставри Калинов.  През 2006 г. на входа на стария Несебър е издигната 10-метрова „Статуята на рибаря“, превърнала се в символ на града.

Произведения на Ставри Калинов има в много обществени и частни колекции. Негови творби са притежание на редица български и световни известни личности, сред които Пиер Карден, Пако Рабан, Симеон Сакскобургготски, Лили Иванова, Бил Клинтън и много други. Ставри Калинов е съучредител е на фондацията „Жул Паскин“.

През 1995 г. Ставри Калинов получава отличието „Кристална лира“ на галерия „Макта“ за най-добра изложба. През 1998 г. Любомир Стойков издава книгата „Калинография. Разговори със Ставри Калинов“.  На 30 декември 2004 г. художникът става 54-ият почетен гражданин на Видин за приноса му в издигане името на родния му град Видин и по случай неговата 60-а годишнина.  На 17 юни 2006 г. Ставри Калинов е удостоен с наградата „Златен век“ – звезда на Министерството на културата за принос в развитието и популяризирането на българската култура.

Ставри Калинов умира на 13 септември 2023 г. в София. Неговата памет, по повод 80-годишнината от рождението му, ще бъде почетена на 28 ноември в Art club Diplomat в София.

/ВСР

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мохамад Расулоф ще представи Германия на "Оскарите"
Продължава програмата на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
Христо Божков: Това са майстори на четката, улавяли психологизма в образите
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Отличиха авторите на най-ефектните снимки от „Младежки Фотомаратон 777” – Ямбол
Калейдоскоп
Мохамад Расулоф ще представи Германия на "Оскарите"
Творчески отражения
Миграцията, войната и екологията бяха сред акцентите в проектите на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.